ییلاق سووتون تالش

ییلاق سوباتان یکی از زیبا ترین مناطق ییلاقی کشور است که در 22 کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در استان سرسبز گیلان و  36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و 21 کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده است که از شرق به جنگلهای انبوه تالش (لیسار) ، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است .این شهرک زیبای ییلاقی محل سکونت صدها خانوار لیساری است که در فصول بهار و تابستان و بخشی از پائیز ، در آن مسکن می گزینند. این محل از چشمه های پر آب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمینهای سرسبز پوشیده از چمن است . در داخل و اطراف سوباتان گورستان های متعددی از هزاران سال پیش تا کنون وجود دارد که نشان از تاریخ و تمدن کهن این سرزمین دارد . کشف دو گور کلان سنگی در قوری دره و محله نومندانیها این ادعا را اثبات می کند .

 

 

جنگل سراوان رشت

روستای سراوان از توابع بخش سنگر شهرستان رشت، با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۳۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی، در ۱۳ کیلومتری جنوب غربی سنگر و ۳۵ کیلومتری رشت قرار گرفته است. روستای سراوان، از شمال به روستاهای قاضیان و شهرستان، از شرق به رودخانه سفیدرود، از جنوب به روستای گلسرک و از غرب به جاده ترانزیت رشت ـ قزوین محدود می‌شود. این روستا، در اراضی حد فاصل کوه و جلگه واقع گردیده و از سطح دریا ۷۰ متر ارتفاع دارد. بنا به نوع استقرار و نزدیکی به سفیدرود، آب و هوای این روستا معتدل و مرطوب است و میانگین بارندگی سالانه آن ۱۳۰۰ میلی‌متر می‌باشد. رودخانه گیله رود که از غرب آبادی سرچشمه می‌گیرد، پس از عبور از قسمت شرقی آن، به سفیدرود می‌پیوندد. سراوان، یکی از روستاهای تاریخی و کهن استان گیلان است. کاروانسرای سراوان (لات) معروف به کاروانسرای شاه عباسی، در قسمت جنوبی روستا واقع گردیده و قدمت آن به بیش از پانصد سال می‌رسد. سراوان بر سر راه قدیم رشت ـ تهران قرار داشته است. احداث جاده جدید رشت ـ قزوین که از غرب روستا می‌گذرد، رونقی دوباره به روستا بخشیده است. مردم روستای سراوان به زبان گیلکی سخن می‌گویند، دین اسلام دارند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

آبشار ارتکند ؛ کلات - خراسان رضوی

آبشار ارتکند در فاصله 110 کلیومتری مشهد و 45 کیلومتر مانده به کلات قرار دارد. اين آبشار در نزديکي روستا و آبگرم ارتکند واقع شده است و هرساله ميزبان صدها گردشگر و سنگ نورد عاشق است.روستای ارتکند منطقه ای ییلاقی و کوهستانی است و آبشار، شالیزار و باغ دارد. رود ارتکند از کوههای هزار مسجد سرچشمه میگیرد. روستای اورتکند در 59 کیلومتری جنوب کلات قرار دارد. روستاى ارتکند مجموعه ‌اى از کوه و رودخانه و جنگل و آبشار است که طبيعت چشم نواز آن سالانه هزاران نفر را به سوى خود میخواند.در 110 کيلومتري شمال مشهد پس از طي کردن حدود پانزده کيلومتر مسير فرعي به روستاهاي سررود و ارتکند خواهيد رسيد. بعد از روستا جاده اي فرعي و خاکي وجود دارد که بعد از دو ساعت راهپيمايي به آبشارها ميرسد. در ابتداي اين جاده چند مجموعه پرورش ماهي و شاليزارهای برنج معروف و خوش عطر کلات خودنمايي ميکنند.