ییلاق سووتون تالش

ییلاق سوباتان یکی از زیبا ترین مناطق ییلاقی کشور است که در 22 کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در استان سرسبز گیلان و  36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و 21 کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده است که از شرق به جنگلهای انبوه تالش (لیسار) ، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است .این شهرک زیبای ییلاقی محل سکونت صدها خانوار لیساری است که در فصول بهار و تابستان و بخشی از پائیز ، در آن مسکن می گزینند. این محل از چشمه های پر آب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمینهای سرسبز پوشیده از چمن است . در داخل و اطراف سوباتان گورستان های متعددی از هزاران سال پیش تا کنون وجود دارد که نشان از تاریخ و تمدن کهن این سرزمین دارد . کشف دو گور کلان سنگی در قوری دره و محله نومندانیها این ادعا را اثبات می کند .

 

 

جنگل سراوان رشت

روستای سراوان از توابع بخش سنگر شهرستان رشت، با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۳۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی، در ۱۳ کیلومتری جنوب غربی سنگر و ۳۵ کیلومتری رشت قرار گرفته است. روستای سراوان، از شمال به روستاهای قاضیان و شهرستان، از شرق به رودخانه سفیدرود، از جنوب به روستای گلسرک و از غرب به جاده ترانزیت رشت ـ قزوین محدود می‌شود. این روستا، در اراضی حد فاصل کوه و جلگه واقع گردیده و از سطح دریا ۷۰ متر ارتفاع دارد. بنا به نوع استقرار و نزدیکی به سفیدرود، آب و هوای این روستا معتدل و مرطوب است و میانگین بارندگی سالانه آن ۱۳۰۰ میلی‌متر می‌باشد. رودخانه گیله رود که از غرب آبادی سرچشمه می‌گیرد، پس از عبور از قسمت شرقی آن، به سفیدرود می‌پیوندد. سراوان، یکی از روستاهای تاریخی و کهن استان گیلان است. کاروانسرای سراوان (لات) معروف به کاروانسرای شاه عباسی، در قسمت جنوبی روستا واقع گردیده و قدمت آن به بیش از پانصد سال می‌رسد. سراوان بر سر راه قدیم رشت ـ تهران قرار داشته است. احداث جاده جدید رشت ـ قزوین که از غرب روستا می‌گذرد، رونقی دوباره به روستا بخشیده است. مردم روستای سراوان به زبان گیلکی سخن می‌گویند، دین اسلام دارند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

آبشار ارتکند ؛ کلات - خراسان رضوی

آبشار ارتکند در فاصله 110 کلیومتری مشهد و 45 کیلومتر مانده به کلات قرار دارد. اين آبشار در نزديکي روستا و آبگرم ارتکند واقع شده است و هرساله ميزبان صدها گردشگر و سنگ نورد عاشق است.روستای ارتکند منطقه ای ییلاقی و کوهستانی است و آبشار، شالیزار و باغ دارد. رود ارتکند از کوههای هزار مسجد سرچشمه میگیرد. روستای اورتکند در 59 کیلومتری جنوب کلات قرار دارد. روستاى ارتکند مجموعه ‌اى از کوه و رودخانه و جنگل و آبشار است که طبيعت چشم نواز آن سالانه هزاران نفر را به سوى خود میخواند.در 110 کيلومتري شمال مشهد پس از طي کردن حدود پانزده کيلومتر مسير فرعي به روستاهاي سررود و ارتکند خواهيد رسيد. بعد از روستا جاده اي فرعي و خاکي وجود دارد که بعد از دو ساعت راهپيمايي به آبشارها ميرسد. در ابتداي اين جاده چند مجموعه پرورش ماهي و شاليزارهای برنج معروف و خوش عطر کلات خودنمايي ميکنند.

جنگل غرق شده در دریاچه کیندی قزاقستان

دریاچه کیندی با 400 متر طول در بخش قزاقستانی کوه های تیان شان در 129 کیلومتری شهر آلماتی قرار دارد. دریاچه بعد از زلزله سال 1911 ایجاد شده که لغزش زمین باعث مسدود شدن تنگه و ایجاد یک سد طبیعی شد. سپس آب باران دره را پر کرده و دریاچه ایجاد شده است. این دریاچه به خاطر زیبایی نمایشی آن به ویژه جنگل غرق شده و درختان صنوبری که از آب دریاچه بیرون آمده اند، مشهور است.بالای آب، درختان غرق شده به شکل کشتی ارواح گمشده یا نیزه های ارتش مخفی به نظر می رسد که زیر آب پنهان شده اند و منتظر شب هستند تا از آب بیرون بیایند. آب این دریاچه حتی در تابستان آنقدر سرد است که از 6 درجه بیشتر نمی شود و کاج ها حتی 100 ها سال بعد روی درخت ها باقی می مانند. به خاطر آب زلال کوهستان می توانید عمق دریاچه را ببینید. در زمستان سطح دریاچه یخ می زند و برای ماهیگیری قزل آلا و غواصی یخ مناسب می شود.

 

ساحل قرمز در پنجین چین

پنجین در کشور چین ساحلی استثنایی بانام، «ساحل قرمز» دارد که سطح آن پوشیده از گیاه «سیاه شور»(suaeda salsa) است،مساحت جلبک‌های دریای قرمز یا همان «سیاه شورها» شهر پنجین،۱۳۲ کیلومتر مربع است که برابر با نصف مساحت شهر اورلندو فلوریدا است. سکوی چوبی با ارتفاع ۲ متر در سرتاسر منطقه امن ساحل تعبیه‌شده است که افراد می‌توانند با پیاده‌روی در مسیر مشخص‌شده از منظره ساحل قرمزرنگ لذت ببرند. افراد حق ورود به منطقه اصلی پوشش گیاهی جلبک‌های قرمز را ندارند.یکی دیگر از جاذبه‌های ساحل قرمز پنجین گونه‌های متنوع پرندگانی است که در حوالی این ساحل پرواز می‌کنند. ساحل قرمز ۲۶۰ نژاد پرنده را در خود جای‌داده است که ازجمله آن‌ها می‌توانیم به ماهی‌خوار کاکل قرمز اشاره‌کنیم. اگر در فصل مهاجرت پرندگان به ساحل قرمز سفر کنید، «کاکایی ساندرز» (black-headed Saunder) را هم خواهید دید.

ونگ وینگ ( Vang Vieng ) ؛ شهر زیبایی در لائوس

ونگ وینگ ( Vang Vieng ) شهری توریستی در لائوس ( Laos ) است. عده زیادی برای گذراندن تعطیلات بخصوص پیک نیک به قلب جنگلهای این منطقه می آیند. قایقرانی در رودخانه آرام نام سونگ ( Nam Song ) شیرجه زدن و شنا کردن در تالاب آبی و تمیز آن از عمده تفریحات این منطقه است.از دیگر فعالیتهایی که در این منطقه توریستها را به خود میکشاند صخره نوردی در میان کوههای اطراف است. در شمال شهر ونگ وینگ نیز غارهای زیادی برای افرادی که به غارنوردی و ماجراجویی علاقمند هستند وجود دارد.

 

 

سهم ایران از گردشگری جهان

رشد گردشگری در ایران دو برابر متوسط رشد جهانی است؛ ‌این خبر دست به دست می‌چرخد و در تفسیر آن گفته شده تعداد گردشگران خارجی کشور در دو سال گذشته ۱۲ درصد رشد داشته و این درحالی است که میزان متوسط رشد جهانی گردشگران در همین مدت، کمی بیش از ۶ درصد بوده است.در حالی‌که به زعم یک کارشناس آمار و برنامه‌ریزی میراث فرهنگی و گردشگری، این مقایسه و تفسیر نمی‌تواند درست باشد.اردشیر اروجی، در تصحیح این مقایسه‌ی اشتباه، با بیان این توضیح که متوسط رشد جهانی گردشگری در این دو سال حدود ۴ درصد بوده و نه ۶ درصد، به خبرنگار گردشگری ایسنا گفت: صنعت گردشگری در چند سال اخیر به خاطر بحران اقتصادی و کاهش سطح درآمد مردم در کشورهای گردشگرفرست، رشد کمی داشته که البته درصد این رشد در کشورهای مختلف به تناسب تعداد گردشگر، کم و زیاد بوده است که گاه به ۱۲ درصد و در برخی مواقع به کمتر از آن رسیده است.وی اضافه کرد: ‌وقتی اعلام می‌شود گردشگری ایران در دو سال گذشته ۱۲ درصد رشد داشته، باید آگاه بود که این عدد در مقایسه با تعداد گردشگران ورودی به کشور در دو سال گذشته حاصل شده و نه نسبت به رقم کلی گردشگران جهان و رشد جهانی آن. در واقع این ۱۲ درصد گویای یک رشد داخلی است که به ایران مربوط می‌شود.مدیرکل اسبق دفتر برنامه‌ریزی، آمار و اطلاعات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین گفت:‌  درحال حاضر درست‌ترین و مهم‌ترین کار این است که درصد رشد سالانه را نسبت به اهداف ترسیم شده در چشم‌انداز ۲۰ ساله، مقایسه و بررسی کنیم که چقدر از برنامه‌ها فاصله داریم؟ به نظر می‌رسد باید روی سهم گردشگری ایران از گردشگران جهان و نسبت رشد آن در مقایسه با برنامه‌ی توسعه گردشگری کشور، حساسیت نشان دهیم و به این مقایسه‌های اشتباه دلخوش نباشیم.

احداث بزرگترین جنگل در چین

کشور چین قصد دارد برای مقابله با آلودگی هوا، بزرگترین شهر جنگلی جهان را با حداقل ۴۰ هزار درخت و یک میلیون پوشش گیاهی بسازد